Eelmisest aastast peale, mil Krimm annekteeriti, on Venemaa finantsturud käinud käsikäes konflikti arengutega üles-alla. Arusaadavalt on kukkumised olnud ilmekamad kui tõusud. Viimase paari kuu tõus on olnud aga muljetavaldav.

- Rubla kurss tabloodel.
- Foto: Bloomberg
Jaanuari lõpus alanud rubla 12protsendiline kallinemine ja tõus finantsturgudel on pannud investoreid ja analüütikuid pead murdma, kas Venemaa turgudelt saadavad varad on odavad või kallid.
Bloomberg on välja toonud mõlema võimaluse jaoks kolm argumenti:
Miks turg võiks tõusma hakata?
1) Atraktiivsed intressimäärad. Venemaa kaheaastaste võlakirjade tootlus küündib 13,7 protsendini, mis on Bloombergi jälgitud 45 riigi seas kõige kõrgem. Rubla näitab stabiliseerumise märke ja see annab võimaluse investoritele panna oma raha just võlakirjadesse ning teenida ülemäära kõrgete intressimäärade pealt tulu.
„On õige aeg hakata otsima alahinnatud varasid,“ ütles investeerimisfirma R-Squared Macro investeeringute juht Ankur Patel. „Kui vaadata intressimäärasid mujal maailmas, siis nii ahvatlevaid numbreid ei leia kuskilt.“

- Venemaa võlakirjad pakuvad kõrget tootlust
- Foto: Bloomberg
2) Madal võlg ja palju reserve. Venemaa valitsuse riigivõlg ulatub umbes 16 protsendini SKP-st. Rahvusvahelise Valuutafondi jälgitavate riikide seas ollakse sellega neljandal kohal. Kuigi reservide maht on jõudnud kaheksa aasta madalaima tasemeni, katavad need kaheks aastaks ära terve valitsussektori kulutused. Kokku on Venemaal reserve 365 miljardit dollarit.
„Venemaa põhinäitajad on tugevad. Neil on palju reserve ning madal võlatase SKP-st,“ ütles KBC Asset Managementi varahaldur Bob Maes.

- Venemaa riigivõlg on madal.
- Foto: Bloomberg
3) Madalad kasumi ja hinna suhted. Ajalooliselt on Venemaa aktsiad praegu väga madalad ning näiteks Micexi indeksi järgneva 12 kuu kasumi ja hinna suhe on 5,9. Arenevate turgude keskmisest on see 51 protsenti madalamal, näitavad Bloombergi kogutud andmed.
„Kasumi ja hinna suhted on väga madalale langenud ja viimase 15 aasta jooksul pole väga tihti selliseid tasemeid nähtud,“ ütles Ankur Patel.

- Kasumi ja hinna suhet arvestades on Venemaa aktsiad odavad.
- Foto: Bloomberg
Miks turg võiks langema hakata?
4) Majanduslangus. Ukraina sõjaline konflikt, nafta hindade kukkumine ja rahvusvahelised sanktsioonid on surunud Venemaa majanduslanguse äärele. Bloombergi küsitletud analüütikud ja majandusteadlased prognoosivad, et Venemaa majandus langeb sellel aastal 4 protsenti. Reitinguagentuurid Moody's ja Fitch on üksteise võidu viimase poole aasta jooksul Venemaa reitingut alandanud.
Investeerimispanga Morgan Stanley sõnul saab tõus Venemaa turgudel otsa, sest majandus langeb ning keskpank on sunnitud intressimäärasid langetama.

- Venemaa SKP langeb
- Foto: Bloomberg

- Rubla volatiilsus on maailma kõrgeim.
- Foto: Bloomberg
5) Valuuta suur kõikumine. Rubla on osa oma kaotusi tagasi teinud, aga kõikumised on jätkuvalt järsud ja suured, mis tähendab, et kohalikesse varadesse investeerimine on riskantne. Kolmeaastane oodatav volatiilsus, mis iseloomustab valuutakõikumiste ootusi, on tõusnud 12 protsendilt 30 protsentile.
„Ainult majanduse põhinäitajatele tuginedes võivad varad tõesti atraktiivsed olla,“ ütles Alliance Bernstein Holding LP varahaldur Paul Denoon. „Poliitiline risk on aga jätkuvalt kõrge. See muudab investeerimise palju ebakindlamaks.“
6) Geopoliitilised riskid. Eelmisel kuul sõlmitud relvarahu on konflikti ägenemise ära hoidnud ning mõlemad osapooled on saanud ajapikendust. ÜRO andmetel on seni konfliktis hukkunud üle 6000 inimese.
Vaatamata relvarahule on USA Venemaa vastu kehtestatud sanktsioone pikendanud ühe aasta võrra.
Kapitali on juba praegu vähe, sest kohalikud ettevõtted ja majapidamised on ebakindla olukorra tõttu raha välismaale viinud. Eelmisel aastal viidi riigist välja rekordilised 152 miljardit dollarit. Moody'se hinnangul suureneb summa kahe aasta lõikes 400 miljardi dollarini.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!